Salon Drzwi – Warszawa
ul. Grochowska 102 lok U.2
04-301Warszawa
tel. 22 119 00 50
mail: biuro@salon-drzwi.pl

Rolety w kasetce

Rolety są praktyczną alternatywą dla firanek i zasłon okiennych, łącząc w sobie funkcje jednych i drugich. Jednocześnie są też atrakcyjną dekoracją okien i ważnym elementem aranżacji wnętrz. Wśród wielu dostępnych modeli samodzielną grupę stanowią rolety materiałowe w kasecie, wybierane ze względu na estetyczny i elegancki wygląd oraz ochronę tkaniny przed zabrudzeniem.

Kaseta i prowadnice

Rolety wewnętrzne w kasecie charakteryzują się konstrukcją, dzięki której rolki z nawijaną na nie tkaniną są ukryte w specjalnym pojemniku. Z jednej strony maskuje on wszystkie elementy robocze konstrukcji, dzięki czemu całość prezentuje się znacznie ładniej i atrakcyjniej. Z drugiej – tkanina ukryta w kasecie nie kurzy się i jest chroniona przed działaniem czynników zewnętrznych. Podstawowymi elementami takich modeli są kasety i prowadnice – wykonywane z różnych materiałów i w rozmaitej formie.  Nie wszystkie rolety w kasetach są wyposażane w system prowadnicy. Niektóre modele mają formę wolnowiszącą, a po zamontowaniu mogą zakrywać nie tylko szybę, ale również całe okno, a nawet wnękę. Kasety i prowadnice wykonuje się z lekkiego aluminium, malowanego na dowolny kolor z palety RAL. Innym stosowanym materiałem jest też PCV, dostępne tylko w wąskiej gamie kolorystycznej, często dekorowane okleinami. Przewagą modeli metalowych jest znacznie dłuższa trwałość oraz odporność na odbarwienia. Oba elementy różnią się kształtami i sposobem mocowania. Kasety mogą mieć formę regularnego równoległoboku lub wyokrągloną. Natomiast prowadnice mogą być przestrzenne, wypukłe lub płaskie.

Montaż rolet w kasecie

Rolety okienne w kasecie montuje się na dwa sposoby. Jednym z nich jest przyklejanie do ramy okiennej za pomocą specjalnych, bardzo wytrzymałych taśm samoprzylepnych. Zazwyczaj są one już umocowane na elemencie, a ich przymocowanie wymaga jedynie zdjęcia specjalnego papieru zabezpieczającego. Przyklejać można rolety w prowadnicach oraz wolnowiszące. Taki montaż jest szybki i bezproblemowy, a jednocześnie nie powoduje naruszenia konstrukcji okna. Alternatywą jest znacznie trwalsze mocowanie za pomocą wkrętów. Przykręcane rolety w kasecie są znacznie odporniejsze na ewentualne oderwanie od ramy. Niestety, wymagają wywiercenia otworów, a to oznacza, że po ich zdjęciu pozostaną trwałe ślady.

Rodzaje rolet w kasecie

Rolety w kasetach są dostępne w wielu wariantach wzorniczych i konstrukcyjnych. Ich wspólną cechą jest umieszczenie rolek w pojemniku nad oknem. Różnią się jednak wykorzystanymi tkaninami, mechanizmem obsługi czy przeznaczeniem. Podstawowy podział pozwala wyróżnić rolety w prowadnicach i wolnowiszące. Poszczególne modele mogą też różnić się sposobem i kierunkiem zwijania tkaniny. Producenci oferują zarówno tradycyjne wzory zwijane na rolkę lub podnoszone z dołu do góry. W kasetach umieszcza się też rolety klasyczne i typu dzień noc.

Tkaniny – rodzaje i kolory

Rolety z kasetą są doskonałym wyborem do każdego pomieszczenia. Sprawdzą się zarówno w salonie, jak i w sypialni, pokoju dziecięcym, kuchni czy łazience z oknem. Taką uniwersalność zastosowań warunkuje też ogromna różnorodność kolorów i tkanin. W asortymencie są modele transparentne, zaciemniające i półprzejrzyste, które chronią przed nasłonecznieniem. Można też wybierać pomiędzy jednolitą kolorystyką, a wzorzystymi tkaninami w różnych stylach, o urozmaiconych fakturach i z przeznaczeniem do wnętrza w każdym designie.