Salon Drzwi – Warszawa
ul. Grochowska 102 lok U.2
04-301Warszawa
tel. 22 119 00 50
mail: biuro@salon-drzwi.pl

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie to jeden z wielu typów przesłon okiennych, w których funkcje dekoracyjne przeważają nad praktycznymi. Nie oznacza to oczywiście, że są one jedynie piękną ozdobą okien. Zależnie od rodzaju wykorzystanego materiału mogą zaciemniać wnętrze, chronić je przed słońcem i nadmiernym nagrzaniem, a także zapewniać intymność. Jednak, dzięki specyficznej konstrukcji, zasłony rzymskie stanowią też wyjątkowo eleganckie dopełnienie aranżacji wnętrza.

Charakterystyka rolet rzymskich

Rolety rzymskie na okno różnią się od pozostałych typów przesłon tym, że po uniesieniu ich w górę tkanina nie nawija się na rolkę i nie chowa w kasecie, lecz układa z piękną draperię. Przy całkowicie odsłoniętym oknie poziome fałdy nakładają się na siebie, tworząc dekoracyjne wykończenie wnęki okiennej. Częściowo odsłonięta roleta w górnej części pozostaje gładką płachtą tkaniny, a jej dolna część układa się w szerokie, poziome zakładki. Tak kombinacja tworzy wrażenie ozdobnej firany zwieńczonej bogatymi falbanami. Wrażenie eleganckiej dekoracji okna może pogłębić jeszcze zastosowanie lekkiej, ażurowej tkaniny w delikatne wzory. Roleta rzymska biała, muślinowa i delikatna skutecznie połączy funkcje zasłony okiennej i dekoracyjnej oprawy. Specyficzna forma układania się tkanin w roletach rzymskich wynika z ich konstrukcji. Płachty materiału są wyposażone w tunele, naszyte poziomo w różnych odstępach od siebie. W tunelach umieszcza się usztywnienia w formie drutów, patyczków czy plastikowych prętów, których końce są połączone systemem obsługi. Podczas odsłaniania rolety usztywnienia dzielą materiał na pasy i unoszą go w górę tworząc fałdy. Kompozycja szczególnie pięknie prezentuje się na dużych oknach. Dlatego są to idealne, nowoczesne rolety do salonu, które wprowadzą do niego sporo elegancji.

rolety materiałowe rzymskie okienne z Warszawy

Tkaniny w roletach rzymskich

Wyjątkowy efekt dekoracyjny oraz ekskluzywność, jaką wyróżniają się rolety rzymskie wynikają też z ogromnego bogactwa tkanin. W sprzedaży są zarówno delikatne, transparentne rolety rzymskie białe i w subtelnych pastelowych kolorach, jak i modele wykonane z ciężkich, wzorzystych tkanin. Wybór odpowiedniego wariantu jest uzależniony od stylu aranżacji wnętrza oraz efektów, jakie chce osiągnąć dekorator. Transparentne woale z pewnością dodadzą lekkości i rozświetlą wnętrze. Rolety rzymskie szare dzięki neutralnej bardzie doskonale wkomponują się w każdy styl wnętrza. Będą też dopełnieniem aranżacji skandynawskich, prowansalskich czy w stylu shabby chic. Z kolei grubsze, cięższe i bardziej wzorzyste materiały sprawdzą się w stylizacjach orientalnych, kolonialnych, glamour i innych w podobnym klimacie.

Montaż rolet rzymskich

Najprostsze i najmniej problematyczne w montażu są rolety rzymskie na karnisz. Można je montować tam, gdzie wcześniej były wykorzystywane tradycyjne firanki lub zasłony. Pozwala to na zmianę aranżacji wnętrza bez potrzeby wykonywania dodatkowych przeróbek architektonicznych. Dopasowanie przesłony do wysokości okna i umieszczonych nad nim karniszy umożliwią rolety rzymskie na wymiar. Są one wykonywane na zamówienie do konkretnego pomieszczenia w domu. Nieco więcej problemów stwarzają rolety rzymskie montowane do sufitu. Ich montaż wymaga wywiercenia otworów w suficie, co nie tylko wiąże się z umiejętnościami, jak i z dostępem do odpowiednich narzędzi.  Ponadto, w przypadku zdjęcia takich przesłon w suficie pozostają nieestetyczne otwory. Z drugiej strony jest to rozwiązanie znacznie trwalsze, które wytrzymuje wiele lat. O wyborze odpowiedniego systemu montażu decydują też wysokość pomieszczenia i typ wnęki okiennej.

Dostępne na wymiar

Poza wieloma innymi zaletami warto też wspomnieć o możliwości precyzyjnego dopasowania przesłon w tym stylu do każdego typu wnętrza i wielkości okien. Producent rolet rzymskich oferuje je w wersji na wymiar, stosując przy tym atrakcyjny cennik wykonania usługi. Dzięki temu są to nie tylko produkty piękne, dekoracyjne i funkcjonalne, ale również doskonale dopasowane do wielkości okien, wysokości pomieszczenia i innych cech architektonicznych. W efekcie ekskluzywne, a jednocześnie tanie rolety rzymskie są dobrym wyborem do każdego wnętrza.