Salon Drzwi – Warszawa
ul. Grochowska 102 lok U.2
04-301Warszawa
tel. 22 119 00 50
mail: biuro@salon-drzwi.pl

Rolety na okna dachowe

Adaptacja poddasza na mieszkanie jest prostym sposobem na powiększenie powierzchni użytkowej domu. Specyfika tego miejsca sprawia, że jego stałym elementem są skośne ściany i okna dachowe. Nietrudno sobie wyobrazić atmosferę takiego wnętrza latem, kiedy temperatury przekraczają 35 stopni Celsjusza, a słońce świeci wprost do wnętrza. Rozwiązaniem tego problemu są rolety na okna dachowe.

Montaż rolet na oknie dachowym

Roleta do okna dachowego niewiele różni się wyglądem i konstrukcją od typowych modeli do sypialni czy salonów. Jednak, ze względu na usytuowanie, wymaga nieco innego sposobu mocowania, który utrzyma ją w sąsiedztwie szyby, bez względu na poziom zasłonięcia okna. Z pewnością nie sprawdzą się tu modele wolnowiszące, które opadałyby pod własnym ciężarem. Za przyleganie tkaniny do szyby odpowiada specjalny mechanizm sprężynowy, dlatego dedykowana roleta dachowa koniecznie musi być w niego wyposażona. Zarówno mechanizm, jak i boczne prowadnice pozwalają też na swobodne sterowanie roletą oraz przesuwanie tkaniny i ustawianie jej w dowolnym położeniu. Montaż rolet do okien dachowych jest uzależniony od tego, czy są to modele w kasecie czy mini rolety. Zazwyczaj wymaga on wykonania otworów w ramie okiennej i przykręcenia specjalnych uchwytów. Prowadnice mogą być przyklejane za pomocą samoprzylepnej taśmy piankowej o dużej wytrzymałości.

Kolorystyka rolet

Rolety do okien dachowych są dostępne w bogatej gamie kolorystycznej i wzorniczej. Różnią się też typem wykorzystanego materiału. Dzięki czemu mogą tylko chronić przed słońcem lub całkowicie zaciemniać wnętrze. Ponadto, jeśli są odpowiednio dostosowane konstrukcyjnie, w tej roli sprawdzą się zarówno modele tradycyjne, jak i rolety plisowane, zaciemniające czy rzymskie. Ciekawym rozwiązaniem są specjalne konstrukcje, które można odsłaniać od dołu, jak i od góry. Kolory rolet to niezwykle bogata gama barwna. Wśród propozycji producenta znajdują się zarówno modele jednokolorowe, jak i wykonane z wzorzystych, wielobarwnych tkanin. Taka różnorodność pozwala na dobranie modelu do kolorystyki wnętrza, ale też do typu rolety. Przykładowo wzory plisowane lepiej prezentują się w wersji monochromatycznej. W przypadku klasycznych konstrukcji zwijanych można sobie pozwolić na bogate wzornictwo.

Rodzaje tkanin rolet dachowych

Różnorodność, która charakteryzuje rolety na okna dachowe dotyczy również tkanin, z których zostały wykonane. Ich podstawową cechą jest przejrzystość, która decyduje o przyszłych funkcjach przesłony. Do ochrony przed intensywnym nasłonecznieniem i ograniczenia nagrzewania się wnętrza wystarczą lekkie tkaniny powleczone warstwą odbijającą promienie UV. Natomiast, jeśli roleta ma zapewniać komfort nocnego wypoczynku lub zależy nam na zaciemnieniu wnętrza do oglądania telewizji czy filmów – najlepszym wyborem będą grube tkaniny, które nie przepuszczają światła. Na rynku można znaleźć rolety wykonywane z rozmaitych tkanin o specjalnych cechach. Są to materiały satynowane, podgumowane, żakardowe, drukowane, metalizowane i wiele innych.