Salon Drzwi – Warszawa
ul. Grochowska 102 lok U.2
04-301Warszawa
tel. 22 119 00 50
mail: biuro@salon-drzwi.pl

Rolety dzień noc

Rolety dzień noc to nowoczesne przesłony okienne, które nie tylko są bardziej funkcjonalne od tradycyjnych modeli. Dzięki charakterystycznej konstrukcji tworzą też atrakcyjną dekorację okna i całego wnętrza. Wykonane z dwuwarstwowej tkaniny zapewniają dostęp światła na optymalnym poziomie, zależnie od pory dnia czy potrzeb użytkowników. Dostępne w wielu kolorach świetnie uzupełniają aranżację pokoju.

Zasada działania rolet dzień noc

W branży projektowania i produkcji przesłon okiennych co pewien czas pojawiają się nowe propozycje. Zaliczają się do nich zdobywające obecnie popularność, innowacyjne rolety dzień noc. Co to jest za rozwiązanie, jak działa i dlaczego warto je wybrać do domu? Tajemnicą rolety na dzień i noc jest jej specjalna konstrukcja, na którą składają się dwie rolki oraz dwa rodzaje tkanin – transparentna i zaciemniająca. Pasy materiałów o tej samej szerokości są połączone ze sobą naprzemiennie. Podczas przesuwania materiału za pomocą mechanizmu łańcuszkowego obie warstwy zmieniają wzajemne położenie. W efekcie, pasy przejrzyste i nieprzepuszczające światła zachodzą na siebie w stopniu, o którym decyduje użytkownik. Kiedy elementy nieprzejrzyste całkowicie zakryją pasy transparentne, wnętrze zostaje zaciemnione. Natomiast, jeśli obie tkaniny ustawią się naprzemiennie, do pomieszczenia wpada światło dzienne. Rolety okienne dzień i noc nie wymagają całkowitego odsłaniania, dzięki czemu tworzą ciekawy efekt dekoracyjny w postaci poziomych pasów. Ich zaletą jest też możliwość stopniowania ilości światła, jakie przedostaje się z zewnątrz.

Rolety okienne dzień noc Warszawa

Rodzaje rolet dzień noc

Rolety typu dzień noc stanowią wprawdzie jedną kategorię produktów, ale nie są jednakowe. Poza różnicami w kolorystyce materiałów i szerokości pasów mogą mieć nieco inna konstrukcję, która warunkuje sposób ich montażu. Producent, który specjalizuje się w takim asortymencie oferuje zazwyczaj cztery typy rolet dzień noc. Są to modele klasyczne, nazywane też wolnowiszącymi, wersje mini – często wyposażone w prowadnice żyłkowe, rolety dzień noc na ścianę lub sufit oraz konstrukcje w kasecie montowane do ramy okna.

Montaż na oknie

Cechą, która wyróżnia ten typ rolet, jest mocowanie bocznych krawędzi tkaniny w specjalnych prowadnicach. Rolki wraz z tkaniną kryje kaseta. Dzięki doborowi jej koloru do ramy okiennej, tworzy z nią estetyczną i zintegrowaną całość. Montaż rolety dzień noc na oknie polega na przekręceniu kasety do listwy przyszybowej za pomocą wkrętów. Mocowanie w pionie nie wymaga dużej powierzchni, a jedynie płaszczyzny o szerokości 1 cm. Takie rozwiązanie jest możliwe ze względu na zastosowane prowadnice, przyklejane bezpośrednio do ramy. Montaż rolety dzień noc można wykonać na każdym typie okna, również takiego z zaokrąglonymi krawędziami.

Montaż na ścianie

Rolety na dzień i noc montowane na ścianie różnią się od modeli okiennych tym, że ich boczne krawędzie nie są umieszczane w prowadnicach. W efekcie są to przesłony wolnowiszące, z dolnym brzegiem obciążonym za pomocą specjalnej listwy. Rolki są umieszczone w kasecie mocowanej do ściany powyżej ramy okiennej lub do sufitu nad oknem. Dużym atutem rolet montowanych do ściany jest wykraczanie ich funkcji dekoracyjnej poza obszar szyby okiennej. Dzięki temu mogą tworzyć ciekawe uzupełnienie wystroju pomieszczenia. Wybierając takie rolety dzień noc wymiary kasety i tkaniny można precyzyjnie dopasować do szerokości wnęki okiennej.

Kolory i rodzaje tkanin

Rolety typu dzień noc różnią się nie tylko konstrukcją i sposobem montażu. Producent wykonuje je też w wielu wariantach kolorystycznych i z różnych materiałów. Dzięki temu można dopasować design do innych elementów wystroju, a także do stylu aranżacji. W asortymencie są zarówno rolety dzień noc białe, jak i w intensywnych czy stonowanych kolorach. Jeśli poszukujesz modeli neutralnych, które będą subtelnym dopełnienie innych tekstyliów w pokoju, najlepiej sprawdzą się szare rolety, wykonane z gładkich, pozbawionych wzorów tkanin. Rozmaite kolory materiałów i kaset pozwalają też na stworzenie dodatkowego akcentu we wnętrzu urządzonym w stylu minimalistycznym czy w modnym w ostatnich latach monochromie.